Overwerken in het notariaat komt regelmatig voor. Vakantieperiodes, eerste van de maand of einde van het jaar zijn bekende piekmomenten waarop overwerken vanzelfsprekend is geworden. Maar buiten de bekende drukke periodes wordt overwerken in het notariaat steeds meer structureel. De werkdruk stijgt, vacatures worden niet of laat ingevuld en de dossiers stapelen zich op.
De schrik zit er goed in als een collega met veel ervaring heeft aangegeven te vertrekken. Een vacature wordt gepubliceerd in de hoop dat er snel versterking komt. Het probleem wordt serieus genomen, “ze zijn er mee bezig’’. Maar in deze tijd van schaarste is het invullen van een vacature vaak niet binnen enkele weken geregeld.
In de praktijk betekent dit in veel gevallen meer structureel overwerken. Collega’s vangen de lege plek op door steeds langer door te werken om de deadlines te halen. Bij gebrek aan gekwalificeerde medewerkers komt een onervaren medewerker, het inwerken en begeleiden is intensief, kost extra tijd en de stapel slinkt niet.
Als overwerken af en toe gebeurt en je staat er zelf achter is het geen probleem.
In de hoop dat het na een drukke periode beter wordt willen collega’s uit loyaliteit en een groot verantwoordelijkheidsgevoel wel tijdelijk meer werken.
Maar als overwerken structureel wordt is het goed te onderzoeken of er naast een te krappe bezetting ook sprake is van een niet realistische planning. Is door het aannemen van last-minute zaken, het accepteren van een grote hoeveelheid nieuwe cliënten sprake van haalbare verwachtingen die niet haalbaar zijn in normale werktijden?
Vaak blijven kantoren draaien op collega’s die uit loyaliteit alles maar blijven opvangen nog los van een vakantieperiode. Grote kans dat zij op enig moment zichzelf structureel voorbijlopen en denken en/of hopen dat de vakantieperiode de broodnodige rust geeft.
Herkenning? Wacht niet tot je overbelast bent.
In de praktijk kan het lijken dat je collega’s (nog) geen last hebben van het overwerken en je wilt je collega’s niet laten vallen als het druk is. Maar als jij voelt dat structureel overwerken voor jou moet stoppen neem jezelf serieus en zeg het hardop. Dat je op zoek bent naar een balans is heel gezond en professioneel want structureel overwerken houd je niet eindeloos vol. Maak dit bespreekbaar bij je collega’s en de notaris, denk niet dat dit oncollegiaal is sterker nog , het is eerder collegiaal.
Een snelle oplossing is er vaak niet maar maak overwerken bespreekbaar, dit kan al lucht geven. Zijn er mogelijkheden, zoals welke prioriteiten en grenzen worden gesteld in de praktijk, is er sprake van ‘’nee’’ zeggen tegen onrealistische verzoeken of last-minute zaken zonder spoed, ongestoord kunnen werken door bepaalde uren te blokken, worden alle kansen benut tijdens de zoektocht naar personeel, een freelancer als optie.
Overwerken hoort incidenteel te zijn en niet structureel.